Zakaz wiz dla Rosjan. Podjęto ważną decyzję
Po dwudniowym nieformalnym spotkaniu w Pradze ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich Unii Europejskiej osiągnęli konsensus polityczny zakładający zawieszenie umowy o ułatwieniach wizowych między Unią Europejską a Rosją.
Wizy dla Rosji
Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell powiedział na konferencji prasowej po spotkaniu, że decyzja ta „znacznie zmniejszy liczbę nowych wiz wydawanych przez państwa członkowskie UE”, biorąc pod uwagę, że proces ten stanie się trudniejszy i potrwa dłużej.
Jak dotąd ograniczeniami w wydawaniu wiz byli objęci jedynie rosyjscy urzędnicy państwowi oraz tamtejsi oligarchowie i biznesmeni. Zakazy były częścią pakietów sankcji, jakie na Rosję nałożyła UE w związku z agresją na Ukrainę. Teraz ograniczenia mają zostać rozszerzone na wszystkich obywateli Rosji.
Podczas swojego wystąpienia dla mediów Borrell podkreślił także, że w tym momencie zakaz wizowy nie ma postaci tekstu prawnego i jest jedynie porozumieniem politycznym. Zawieszenie umowy wizowej z Rosją będzie musiało zostać zatwierdzone przez wszystkie państwa członkowskie na szczeblu Rady Europejskiej.
Borrell powiedział, że od połowy lipca nastąpił „znaczny wzrost ruchu przez granicę między Rosją a jej sąsiadami”, co stało się „zagrożeniem bezpieczeństwa dla tych państw”.
– Widzieliśmy wielu Rosjan podróżujących dla przyjemności i zakupów, jakby na Ukrainie nie szalała wojna. To nie może być zwykły biznes – powiedział Borrell.
Polacy chcą ograniczeń dla Rosjan
Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę do Polski wjechało 61 tys. 514 obywateli Rosji – podała w połowie sierpnia "Rzeczpospolita".
To, jak Polacy podchodzą do kwestii ograniczenia wjazdu obywateli Rosji na teren Unii Europejskiej sprawdzono w sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej".
Aż 39,2 proc. ankietowanych wskazało, że "Rosjanie powinni otrzymywać pozwolenie na wjazd do krajów Unii tylko w wyjątkowych sytuacjach (np. pogrzeb kogoś z rodziny)".
Całkowitego zakazu podróżowania do Unii Europejskiej dla Rosjan chce 31,9 proc. badanych, a kolejne 11,1 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź: "Rosjanie powinni mieć zakaz podróżowania do krajów UE i należy także wydalić wszystkich Rosjan aktualnie przebywających w UE".
Zaledwie 15,9 proc. ankietowanych stwierdziło, że "Rosjanie powinni nadal mieć prawo wjazdu i przebywania w Unii Europejskiej".